Katedra Live

PROJEKT

Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie 24 marca 2018 19:30 wyświetleń: 1143

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ - 25 MARCA 2018 r.


 


 

  1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym - dziś o godz. 17.15.
  2. WIELKI TYDZIEŃ W NASZEJ KATEDRZE.

poniedziałek, wtorek i środa wielkiego tygodnia: Katedralne rekolekcje Na progu Paschy dla całego BISKUPIEGO MIASTA Szczecina. Rekolekcje poprowadzi ks. prałat prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego /psycholog/. Plan rekolekcji: 19.00 - Msza Święta z nauką rekolekcyjną; po Eucharystii - medytacja przed Najświętszym Sakramentem (punkty do medytacji będą przygotowane na kartkach); 21.00 - Apel Maryjny. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA w te dni: 6.45 - 7.30, 11.30 - 12.45, 17.00 - 21.00.
W te dni Msza Święta o godz. 12.00, z racji prac remontowych, będzie sprawowana w kaplicy maryjnej.

Wielki Czwartek: MSZA ŚWIĘTA KRZYŻMA Z ODNOWIENIEM PRZYRZECZEŃ KAPŁAŃSKICH ORAZ Z POŚWIĘCENIEM OLEJU KATECHUMENÓW, KRZYŻMA I CHORYCH - godz. 10.00; MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ rozpoczynająca ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE - godz. 19.00 /W tym dniu dziękujemy Panu Bogu za dwa sakramenty, Eucharystię i kapłaństwo. Po celebrze, procesji z Najświętszym Sakramentem do ołtarza adoracji, będzie towarzyszył śpiew „Sław języku tajemnicę”. Za odśpiewanie w tym dniu tego hymnu mamy możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami/; GORZKIE ŻALE - godz. 22.00; SAKRAMENT POJEDNANIA - od 17.00 do 18.45 oraz podczas NOCY KONFESJONAŁÓW, od godz. 21.37 do rana dnia następnego.      Taca z tego dnia przeznaczona jest na cele charytatywne.

Wielki Piątek: SAKRAMENT POJEDNANIA - od godz. 6.00 do 9.00, od 10.00 do 15.00 i od 16.00 do 18.45 oraz po liturgii, od godz. 21.00 do 24.00. ADORACJA PANA JEZUSA W CIEMNICY od godz. 6.00; MODLITWA BREWIARZOWA /Godzina Czytań i Jutrznia/ - godz. 9.00; DROGA KRZYŻOWA i POCZĄTEK NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 15.00; LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ - godz. 19.00 /transmisja TVP SZCZECIN/; GORZKIE ŻALE - godz. 22.00. /W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii ale zaprasza wszystkich do adoracji Pana Jezusa w ciemnicy oraz udziału w Liturgii Męki Pańskiej. Za uczczenie w tym dniu krzyża możemy uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie - do godz. 24.00/. Ofiary składane podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na Grób Pański w Jerozolimie.           
Przypominamy, że uczennice i uczniowie Jezusa, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, w Środę Popielcową i Wielki Piątek, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek normalny oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia. Wstrzemięźliwość paschalną od pokarmów mięsnych, jeżeli to możliwe, zachowujemy do zakończenia Wigilii Paschalnej, czyli przez całą Wielką Sobotę.

Wielka Sobota: SAKRAMENT POJEDNANIA - od godz. 6.00 do 9.00 i od 10.00 do 15.00 oraz od 20.00 do 21.45; ADORACJA PANA JEZUSA W GROBIE - od godz. 6.00; 2. DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 8.45; MODLITWA BREWIARZOWA /Godzina Czytań i Jutrznia/ - godz. 9.00; „ŚWIĘCONKA JAKUBOWA” /dla ubogich/ - godz. 10.00; BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY - od godz. 10.00 do 15.00 /co pół godziny/. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w Grobie Pańskim.

Wigilia Paschalna w Wielką Noc: Najważniejszą liturgię Roku Kościelnego rozpoczniemy w sobotnią noc o godz. 22.00!!! /transmisja TVP INFO i SZCZECIN/. Będziemy celebrować noc Paschy Pana - noc przejścia Jezusa ze śmierci do życia, Jego zmartwychwstanie. Odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna. W Noc Paschalną dorośli katechumeni /5 osób/, przygotowani w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przez Siostry Jadwiżanki, przyjmą Sakramenty Wtajemniczenia Chrześcijańskiego /Chrzest - Bierzmowanie - Eucharystię/. Na tę liturgię przynosimy świece. Liturgii Wielkiego Tygodnia przewodniczyć będzie JE. Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Wieczorne liturgie Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej będą transmitowane przez Katolickie Radio PLUS.

Niedziela Zmartwychwstania: Msze Święte - godz. 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00. 3. DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 18.00. NIESZPORY NA ZAKOŃCZENIE ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO – godz. 19.00.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY: Msze Święte - godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00. 4. DZIEŃ NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 18.00. Taca w tym dniu przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski i nasz Wydział Teologiczny.

  1. Katedralny Zespół Caritas dziękuje za wszelką dobroć serca na rzecz świątecznej pomocy dla ubogich. Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej także i w tym roku przygotowała „Święconką Jakubową”, którą ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga przekaże wszystkim ubogim z miasta oraz z naszej parafii w Wielką Sobotę, po porannej modlitwie brewiarzowej i pierwszym poświęceniu pokarmów na stół wielkanocny, ok. godz. 10.00. Żywność i środki czystości możemy także i w Wielkim Tygodniu przynosić do kaplicy św. Jana Pawła II oraz zakrystii.
  2. Młodzież naszej parafii dziękuje za pomoc w wykonaniu palm oraz za ich nabycie. Pozyskane tą drogą środki są wsparciem dla katedralnego duszpasterstwa młodzieżowego prowadzonego przez ks. Bartka i ks. Michała.
  3. Za dobroć serca i zrozumienie, ofiary duchowe i materialne składane na potrzeby parafialne, charytatywne, misyjne oraz remontowe, wyrażamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.  
    Dziękujemy za 1% podatku na „Stowarzyszenie Katedra”.
  4. Wszystkim Wam drodzy Goście i Parafianie, Jubilaci i Solenizanci tego Wielkiego Tygodnia, wraz z całym Zespołem Katedralnym życzę posłuszeństwa natchnieniom Ducha Świętego, byśmy pożytecznie i owocnie przeżyli Paschę Pana oraz zbliżające się Święta Wielkiej Nocy.

 Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

 

W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności śp. Tadeusz Ordziejewski oraz Henryka Rydzewska. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …


Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2018-03-24 19:30
Wszystkich rekordów: