Ogłoszenia Duszpasterskie 6 stycznia 01:10 wyświetleń: 418

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO – „TRZECH KRÓLI” 6_stycznia_2019 r.


 


  1. Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – Epifanii – „Trzech Króli”.  Za chwilę pobłogosławimy wodę, kadzidło i kredę. Święconą wodę możemy zabrać do domów. Kadzidło położone na rozpalonym węgielku, zwłaszcza dziś lub bezpośrednio przed kolędą, jest znakiem naszej modlitwy zanoszonej przed oblicze Pana jak woń kadzidła. Poświęconą kredą, jak wielu sądzi, zgodnie z dawnym polskim zwyczajem, piszemy na drzwiach naszych domostw pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu Kacpra, Melchiora oraz Baltazara. Epifania jednak związana była z trzema wydarzeniami: z pokłonem mędrców (co oddano wyrazem „Cogito” - poznaję), z chrztem (po łacinie „Baptesimus”) oraz weselem w Kanie Galilejskiej (po łacinie „Matrimonium”). Identyczne litery (C+M+B) rozpoczynały również inne wyrażenia: „Christus Multorum Benefactor” - łac. „Chrystus wielu (osobom) dobroczyńcą” oraz „Christus Mansionem Benedicat” - łac. „Chrystus mieszkania błogosławi”. Po literach C+M+B piszemy cyfry Roku Pańskiego 2019. Takie oznakowanie drzwi domów ma rangę świadectwa wiary wobec sąsiadów, gości oraz ludzi przechodzących obok miejsc naszego zamieszkania.
  2. Cały Kościół w Uroczystość Objawienia Pańskiego pamięta o misjach i misjonarzach. Modlitwą i ofiarami na tacę wspieramy kościelne dzieła misyjne, zaś ofiarami składanymi za kredę i kadzidło, Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny prowadzony przy naszej katedrze przez Siostry Jadwiżanki. Ta misyjna posługa Sióstr przygotowuje dorosłych do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego – Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii.
  3. Dziś po Mszy Świętej o godz. 12.00 (ok. godz. 13.00) odbędzie się Koncert Kolęd „Bracia patrzcie jeno”. Wykonawcami koncertu będą: Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” – pod dyrekcją Grzegorza Handke; Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – pod dyrekcją  prof. Ryszarda Handke. Serdecznie zapraszamy.
  4. Od jutra rozpoczynamy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Plan kolędy dostępny jest na tablicy ogłoszeń oraz na ulotkach kolędowych, które możemy zabrać do domu. Początek kolędy - codziennie o godz. 17.00.
  5. Dziękujemy za dobroć serc, zaufanie, ofiary duchowe i materialne. Wszystkich zapewniamy o naszej modlitwie i wypowiadamy po staropolsku – BÓG ZAPŁAĆ.
  6. Wszystkim Gościom i Parafianom oraz Jubilatom i Solenizantom, wraz z całym Zespołem Katedralnym życzę, by radość, nadzieja i pokój Bożego Narodzenia były owocem naszego zmierzania do Jezusa by oddać Mu pokłon na wzór mędrców ze wschodu.

 Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz

OGŁOSZENIA KURII BISKUPIEJ:

1*W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), 6 stycznia 2019 r., będziemy otaczać szczególną modlitwą obcokrajowców, którzy mieszkają lub czasowo przebywają w naszym mieście. W tym dniu zapraszamy wszystkich cudzoziemców i ich rodziny do Bazyliki Archikatedralnej na uroczystą Mszę Świętą o godz. 12.00;

2*W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019 r., odbędzie się również IX Szczeciński Orszak Trzech Króli (uliczne Jasełka), który wyruszy  o godz. 12.00 z Placu Armii Krajowej i będzie zmierzać do Katedry, gdzie o godz. 14.30 odbędzie się Msza Święta dla uczestników Orszaku. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu, a szczególnie rodziców z dziećmi;

3*Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata, który odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia 2019 r., o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wokaliści i instrumentaliści z Polski oraz ze świata.

 

W MINIONYM tygodniu odszedł z naszej wspólnoty: śp. Jan Biegański. Wieczny odpoczynek …


 Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2019-01-06 01:10
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: