Ogłoszenia Duszpasterskie 2 marca 23:50 wyświetleń: 633

VIII Niedziela Zwykła – 3_marca_2019 r.


 


W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

 1. Dziś, w przeddzień uroczystości św. Kazimierza, będziemy wspólnie modlić się z gośćmi z Wilna na Mszy Świętej o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. Biskupa Mariana.
 2. W tym tygodniu, Środą Popielcową, rozpoczynamy Wielki Post. Tego dnia Msze Święte sprawujemy o godz. 7.00, 12.00, 18.00 oraz 21.00; Adoracja Najświętszego Sakramentu od 20.00 do 21.00; Sakrament Pojednania od 6.45 do 7.30, od 11.45 do 12.30, od 17.00 do 18.30 oraz od 20.00 do 22.00.         
  Środę Popielcową, jako uczennice i uczniowie Chrystusa, przeżyjmy w duchu pokuty poprzez post ścisły oraz posypanie głowy popiołem. Post ścisły nie jest zwykłym postem. W Polsce, obok Środy Popielcowej, obowiązuje on również w Wielki Piątek. Post ścisły polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. Dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową (ale też w Wielki Piątek) oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa oraz wykwintnych potraw. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia. Prawo Kanoniczne Kościoła przypomina, że „duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty” (kan. 1252). Obok postu fizycznego przeżyjmy ten dzień w skupieniu i na modlitwie oraz pamiętajmy o ubogich.
 3. Nabożeństwa wielkopostne:           
  DROGA KRZYŻOWA 
  w wielkopostne piątki - dla młodzieży i dorosłych - przed południową Mszą Świętą o godz. 11.30 oraz po wieczornej Mszy Świętej o godz. 18.45, dla dzieci - przed wieczorną Mszą Świętą o godz. 17.15;      
  GORZKIE ŻALE w wielkopostne niedziele z kazaniem pasyjnym - o godz. 17.15; 
  PORANNA MODLITWA KOŚCIOŁA, JUTRZNIA w dni powszednie Wielkiego Postu - o godz. 6.30. (od przyszłego poniedziałku).
 4. „Dzień Przebłagania Boga za grzechy ludzi Kościoła w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem i Kościołem” będziemy w naszej Archidiecezji przeżywać w pierwszy piątek Wielkiego Postu, tj. 8 marca br., na zakończenie Drogi Krzyżowej z udziałem dorosłych.
 5. Rekolekcje Wielkopostne rozpoczniemy w przyszłą, I Niedzielę Wielkiego Postu. Drogą wielkopostnych rozważań poprowadzi nas, pracujący w naszej wspólnocie od grudnia, ks. Jan.
 6. Bezpośrednie przygotowanie do I Komunii Świętej dla dzieci i rodziców komunijnych, wzorem roku ubiegłego, rozpoczniemy w przyszły piątek, 15 marca. Po zakończeniu dziecięcej Drogi Krzyżowej spotkamy się jeszcze na osobnej nauce dla dzieci i osobnej dla rodziców.
 7. Nauki przedślubne odbędą się w naszej parafii w formie weekendowej. Początek - 22 marca (piątek) o godz. 19.30; zakończenie - 24 kwietnia (niedziela) na dodatkowej Mszy Świętej o godz. 10.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt w zakrystii lub biurze parafialnym.
 8. Dziękujemy za dobroć serc, zaufanie, ofiary duchowe i materialne. BÓG ZAPŁAĆ za ofiary składane na Złoty Dzwon Niepodległości oraz regotyzację ściany północnej naszej katedry. Wszystkich zapewniamy o naszej wdzięcznej pamięci w modlitwie.
 9. Gościom i Parafianom oraz Jubilatom i Solenizantom, wraz z całym zespołem katedralnym życzę, byśmy poprze wielkopostne ćwiczenia duchowne oraz otwartość na Pana Boga w Słowie i Sakramentach, pozwalali Duchowi Świętemu uzdalniać nasze serca do coraz obfitszej miłości.

Ks. Dariusz Knapik - Proboszcz


 Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba Apostoła, 70-543 Szczecin, ul. Św. Jakuba Apostoła 1 

utworzono : 2019-03-02 23:50
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: