Katedra Live

PROJEKT

Warsztaty chorału

Warsztaty chorału 27 kwietnia 2009 14:10 wyświetleń: 713

Chorał gregoriański w katedrze

Robert Pożarski  /fot.: www.chopin.edu.pl /
Robert Pożarski
/fot.: www.chopin.edu.pl /
"Chorał gregoriański, jako najstarszy i najczcigodniejszy śpiew Kościoła, został jeszcze raz uznany przez soborowe nauczanie oraz określony wprost, jako własny śpiew liturgii rzymskiej (KL 116). Dlatego też w liturgicznych czynnościach ma on swoje uprzywilejowane miejsce pośród innych równorzędnych śpiewów - polifonii czy pieśni kościelnych.(...)"

    Nie ustajemy w poszukiwaniu dobrej muzyki w Kościele, we wracaniu do źródeł. Naszym przewodnikiem po tej podróży po raz drugi będzie p. Robert Pożarski, jeden z najlepszych kantorów gregoriańskich w Polsce.

Nota biograficzna:
    Śpiewak, współzałożyciel Lektorskiej Scholi Cantorum ks. Wiesława Kądzieli, założyciel i kantor Scholae Gregorianae Silesiensis, kantor Scholae Mulierum Silesiensis, Scholi Teatru Węgajty, członek zespołu muzyki dawnej Bornus Consort, solista - muzyka barokowa, współczesna, pieśni.
    Uczeń Marcela Peresa, wielokrotny uczestnik kursów mistrzowskich - Międzynarodowa Akademia Muzyki Dawnej w Wilanowie, seminaria chorału bizantyjskiego pod kier. Charalambosa Rimbasa, Lykourgosa Angelopoulosa.
    Wielokrotnie prowadził warsztaty chorałowe m.in.: w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym w Krakowie, na Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu, w ramach projektów kulturalnych Stowarzyszenia "Schola Gregoriana Silesiensis".
Badacz średniowiecznych rękopisów liturgicznych.

    Tym razem jestem po poważnej rozmowie na temat wyglądu warsztatów i już zaplanowane,że warsztaty odbędą się 19 maja (wtorek), tradycyjnie w godzinach 16-21, z tym,że tym razem plan będzie wyglądał następująco:

16-17.15- przedszkole gregoriańskie, czyli wstęp do chorału dla wszystkich którzy nie mają pojęcia jak ugryźć chorał, nie wiedzą co to neumy, salicusy, torculusy etc. i dlaczego na czterech liniach....:)
17.15-21- solidne śpiewanie chorału, jak zwykle pełne dygresji i teorii o chorale.

Koszt 39zł. Tradycyjnie promocje dla grup pow.5 i 10 osób, zatem jeśli macie znajomą scholę, poinformujcie ją o tym wydarzeniu a może wyjść naprawdę korzystnie;)

Serdecznie zapraszam!!!
Zgłoszenia jak najszybciej na adres: warsztaty.katedra@wp.pl
utworzono : 2009-04-27 14:10
Wszystkich rekordów: