dodano: 2021-02-21 10:31:01 edycja: 2021-02-28 11:07:57 autor: 48 odsłon: 543

I Niedziela Wielkiego Postu (21 II 2021r.)

NA ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY Stolica Apostolska wyznaczyła w Polsce 48 kościołów stacyjnych, do których należy również nasza Bazylika Archikatedralna w Szczecinie. Pielgrzymując do Katedry możemy codziennie zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia łask tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

 

1.     Rekolekcje wielkopostne w dobie pandemii będziemy przeżywać w formie nadzwyczajnej. Już teraz zapraszamy na „Rekolekcje Na Progu Paschy”, które rozpoczną się w VI. Niedzielę Wielkiego Postu - Palmową. Natomiast przez pierwsze pięć niedziel Wielkiego Postu, na kolejnych Mszach Świętych, ten sam ksiądz będzie głosił słowo Boże.    
 

2.     NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE W NASZEJ SZCZECIŃSKIEJ KATEDRZE:          
Gorzkie Żale
z kazaniem pasyjnym - dziś o godz. 17.15.       
Jutrznia, czyli poranna modlitwa Ludu Bożego w dni powszednie Wielkiego Postu - przed poranną Mszą Świętą o godz. 6.30.      
Wielkopostna medytacja słowa Bożego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem z Koronką do Miłosierdzia Bożego lub innymi nabożeństwami - również w dni powszednie Wielkiego Postu przed Mszą Świętą wieczorną o godz. 17.30.    
Droga Krzyżowa
- w piątki Wielkiego Postu przed Mszą Świętą południową o godz. 11.30 oraz po piątkowej Eucharystii wieczornej o godz. 18.45.

 

3.     Na katechezy dla młodzieży, dorosłych i seniorów, w ramach Roku Świętego Jakuba, zapraszamy do katedry we wtorki i czwartki o godz. 19.00. Katechezy głoszone są przez katedralnych katechistów Drogi Neokatechumenalnej wraz z księdzem proboszczem. Tematy katechez tego tygodnia dotykają istoty naszej chrześcijańskiej wiary.
 

4.     Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II modlić się będziemy jutro po medytacji słowa Bożego a do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę. Wieczorne Msze Święte w te dni sprawujemy w intencji naszych próśb i podziękowań, które możemy składać do skarbony znajdującej się pod chórem.
 

5.     Za udział w gorzkich żalach, a także w drodze krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Oprócz udziału w nabożeństwie należy wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu: musimy wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, musimy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Również pozostałe wielkopostne nabożeństwa oraz  katechezy są w naszej katedrze okazją do zyskiwania odpustów Roku Jakubowego.
 

6.     W Roku Św. Jakuba zapraszamy w najbliższy czwartek, 25 lutego, do wspólnej modlitwy za ludność Pomorza Zachodniego, za Szczecin i mieszkańców naszego miasta a także tych, którzy sprawują różne urzędy, świeckie i duchowne w mieście, województwie i archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Będziemy prosić również Pana Boga o łaskę patronatu św. Jakuba nad Szczecinem. Msza Święta w tej intencji będzie sprawowana o godz. 18.00.
 

7.     Rodziców i dzieci pierwszokomunijne zapraszamy na katechezę w piątek, 26 lutego, o godz. 18.00 oraz Drogę Krzyżową po katechezie o godz. 18.45.
 

8.     Sakrament Pojednania sprawujemy podczas wszystkich Mszy Świętych i nabożeństw. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzamy po indywidualnym umówieniu terminu.
 

9.     Dziękujemy za pamięć w modlitwie i wszelkie ofiary oraz za troskę o naszą katedrę w dobie pandemii. Bóg zapłać za zrozumienie, zaufanie oraz dobroć Serc Waszych.
 

10.  Gości i parafian oraz jubilatów i solenizantów nowego tygodnia, chorych oraz wszystkich zaangażowanych w walce z epidemią, polecamy Panu Bogu w codziennej modlitwie. Wszystkim życzymy otwartości serc na łaski Wielkiego Postu i Roku Świętego Jakuba.

 

                                                                                                   Ks. Dariusz Knapik – proboszcz

 

 

 

 


21 lutego 28 lutego 48 543