dodano: 2021-01-09 22:42:37 edycja: 2021-01-17 08:44:21 autor: 48 odsłon: 1220

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Chrztu Pańskiego

W wieku 55 lat, 8 stycznia br., Pan Bóg zabrał do wieczności ks. Piotra Leśniaka, który z prawie 30 lat kapłańskiego życia (święcenia 16 czerwca 1991), osiem oddał mieszkańcom naszej katedralnej parafii w posłudze duszpasterskiej jako wikariusz (2002 – 2010).

Uroczystości pogrzebowe ks. Piotra odbędą się w parafii pw. św. Ottona w Szczecinie:

Piątek, 15 stycznia 2021 r., pożegnanie z wiernymi parafii i dekanatu:
17:30 - Modlitwa różańcowa,
18:00 - Msza Święta.

Sobota, 16 stycznia 2021 r.pożegnanie z najbliższą Rodziną oraz Wspólnotami Neokatechumenalnymi dla których posługiwał:
11:00 - Jutrznia za zmarłych (prowadzi wspólnota Neokatechumenalna),
11:30 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
12:00 - Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Wejmana,
14:00 - uroczystości przy grobowcu kapłańskim na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

  1. Dziś obchodzimy Niedzielę Chrztu Pańskiego. W poprzednich latach w naszej wspólnocie katedralnej odbywała się w tym czasie wizyta duszpasterska, tradycyjnie zwana „kolędą”. W obecnym roku pandemii wizyta duszpasterska będzie odłożona na inny, późniejszy termin, w ramach Roku Świętego Jakuba. Pragniemy jednak udzielić błogosławieństwa kapłańskiego poszczególnym rodzinom. W kolejne dni nowego tygodnia celebrować będziemy Msze Święte o godz. 18.00 w intencji rodzin i domów wskazanych grup parafian:

- w poniedziałek 11 stycznia – Szczerbcowa i Wawelska;

- we wtorek 12 stycznia – Kuśnierska i Koński Kierat;

- w środę 13 stycznia – Małopolska i Plac Żołnierza Polskiego;

- w czwartek 14 stycznia – Staromłyńska i Św. Piotra i Pawła;

- w piątek 15 stycznia – Aleja Wyzwolenia i Grodzka;

- w sobotę 16 stycznia – Aleja Niepodległości.

W biuletynie, który znajdziemy na stoliku przed amboną, znajdziemy propozycję modlitwy rodzinnej przed poświęceniem mieszkania wodą święconą. Przy okazji takiej nadzwyczajnej formy kolędy nie składamy tradycyjnych ofiar, jednakże dziękujemy za  pamięć i wrażliwość w tej kwestii.
 

  1. Nasza katedra jest jednym z 48 kościołów stacyjnych w Polsce, w których z racji Roku Świętego Jakuba, Penitencjarnia Apostolska udziela możliwość zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny oraz pobożnie wezmą udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Św. Jakuba Apostoła. Osoby, które z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Św. Jakuba będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.     
      
  2. Dziękujemy za wszelkie ofiary duchowe i materialne oraz za troskę o naszą katedrę w dobie pandemii. Bóg zapłać za zrozumienie, zaufanie oraz dobroć Serc Waszych.
     
  3. Gości i parafian oraz jubilatów i solenizantów nowego tygodnia, chorych oraz wszystkich zaangażowanych w walce z epidemią, polecamy Panu Bogu w codziennej modlitwie.

 

W tym tygodniu do wieczności odeszli: Śp. Stanisława Zielińska, śp. Józef Trafny, śp. Łucja Zapaśnik, śp. Lucyna Zienkiewicz i śp. Jadwiga Porazik. Polecajmy również Miłosierdziu Bożemu śp. ks. Piotra Leśniaka. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …

                                                                                                           

Ks. Dariusz Knapik – proboszcz

 

 


09 stycznia 2021r. 17 stycznia 2021r. 48 1220