dodano: 2019-12-23 11:19:38 edycja: 2019-12-29 11:12:58 autor: 48 odsłon: 3516

Pogrzeb katolicki - sakramentalium

Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy.
(Rz 6, 8)

Chory, który po woli opuszcza ten świat, nie może odczuwać, iż jest sam. W takich chwilach niepotrzebne są słowa, wystarczy nasze obecność przy chorym. Rodzina powinna wspierać umierającego w jego ostatnich momentach na tej ziemi, swoją nieustanną modlitwą. Ważne jest wzmacnianie bliskości i obecności Boga przy konającym, to pozwoli oddalić lęk przed śmiercią. Można modlić się słowami samego Jezusa: Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego. Pomórz mi godnie rozstać się z tym światem. Można też przyzywać orędownictwa Matki Jezusa modląc się słowami: Zdrowaś Maryjo.

W dniu pogrzebu rodzinna, krewni i znajomi powinni gromadzić się na Eucharystii, która sprawowana jest w intencji zmarłego. Pogrzeb katolicki wyraża wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie. Nasza modlitwa, czyste serce i ofiarowana Komunia Święta, są nieocenioną pomocą dla naszych bliskich zmarłych. Dawniej Kościół wierzył, iż śmierć bliskich nam osób, to narodziny tej osoby dla nieba. Także po pogrzebie należy pamiętać o modlitwie za zmarłego np. przez:

Zgłoszenie pogrzebu dokonuje się w Kancelarii parafialnej, gdzie ustala się datę i godzinę pogrzebu, dopiero później kontaktujemy się z Administratorem Cmentarza.

Dokumenty, które należy przygotować:

Kto nie może otrzymać pogrzebu katolickiego?

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1184 stwierdza, że jeśli przed śmiercią osoba nie dała żadnych oznak pokuty, to pogrzebu katolickiego powinni być pozbawieni:

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!


23 grudnia 2019r. 29 grudnia 2019r. 48 3516