loading...
Zamknij wpis

Informacje duszpasterskie na uroczystość Wszystkich Świętych

  1. Dziś, w uroczystość Wszystkich Świętych, Msze Święte w katedrze sprawujemy według porządku świątecznego. Jutro, w Dzień Zaduszny, zapraszamy na Msze Święte o godz. 7.00, o godz. 12.00 – przewodniczy ks. abp Andrzej Dzięga  i o godz. 18.00 – przewodniczy ks. bp Henryk Wejman. Na pierwsze w tym roku Wypominki zapraszamy jutro o godz. 17.30. Modlić się będziemy za wszystkich zmarłych, którzy w minionym roku odeszli od nas do wieczności.
     
  2. Karty wypominkowe są wyłożone pod chórem. Plan listopadowej modlitwy za zmarłych znajdziemy na odwrocie kart wypominkowych, w gablotach parafialnych oraz stronie internetowej katedry. Prośbę o modlitwę wypominkową za bliskich nam zmarłych możemy również składać za pośrednictwem katedralnej strony internetowej.
     
  3. W związku z panującą epidemią Penitencjaria Apostolska zmieniła w tym roku warunki uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych związanego z uroczystością Wszystkich Świętych.
    Co to jest odpust?       
    „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).
    Aby zrozumieć tę naukę i praktykę Kościoła, trzeba uświadomić sobie, że grzech ma podwójny skutek. Grzech ciężki pozbawia nas komunii z Bogiem, a przez to zamyka nam dostęp do życia wiecznego, którego pozbawienie nazywa się „karą wieczną” za grzech. W sakramencie pojednania ta kara wieczna jest odpuszczona i następuje przywrócenie komunii z Bogiem. Jednakże każdy grzech, nawet powszedni, powoduje nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia albo na ziemi, albo po śmierci w stanie nazywanym czyśćcem. Takie oczyszczenie uwalnia od tego, co nazywamy „karą doczesną” za grzech. Darowanie kary doczesnej określa się terminem „odpust”.
    Odpust zupełny za osoby zmarłe można uzyskać na dwa sposoby:          
    Sposób I:

    Odpust można uzyskać przez 8 dowolnych dni listopada (nie muszą następować po sobie) nawiedzając cmentarz i modląc się tam za zmarłych oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.
    Sposób II:           
    Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych (od południa) oraz w Dniu Zadusznym, odmawiając tam „Ojcze nasz” i „Wierzę” i spełniając zwykłe warunki odpustu. UWAGA: taka forma uzyskania odpustu może być też przełożona na dowolny dzień listopada.       
    Zwykłymi warunkami odpustu są: brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, stan łaski uświęcającej, czyli brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego lub spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Ojciec święty.    
    Penitencjaria wychodzi też naprzeciw osobom starszym, chorym oraz tym, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu ograniczeń nałożonych przez władze i nie mogą spełnić któregoś z warunków, np. fizycznie nawiedzić kościoła czy przyjąć Komunii Świętej lub skorzystać z sakramentu pokuty, by być w stanie łaski uświęcającej. Osoby te będą mogły uzyskać odpust zupełny pod warunkiem duchowego dołączenia do pozostałych wiernych. Należy przy tym odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu z intencją jak najszybszego spełnienia warunków uzyskania odpustu, czyli przystąpienia do sakramentu pojednania, przyjęcia Komunii oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienia przed obrazem Jezusa lub Maryi pobożnej modlitwy za zmarłych, na przykład Laudesów lub Nieszporów z Oficjum za zmarłych, koronki do Miłosierdzia Bożego lub innych modlitw dedykowanych zwykle zmarłym przez wiernych.

     
  4. Włączając się w inicjatywę modlitewną „Różaniec do granic Nieba” zapraszamy do katedry codziennie, od dziś do przyszłej niedzieli, na godz 11.30.
     
  5. Na Katechezy Neokatechumenalne zapraszamy do katedry we wtorki i czwartki o godz. 19.00. W te katechezy możemy się włączyć na każdym etapie ich trwania.  
     
  6. BÓG ZAPŁAĆ za wszelkie ofiary duchowe i materialne.
     
  7. Gości i parafian oraz jubilatów i solenizantów nowego tygodnia, chorych, personel medyczny, służby samorządowe i państwowe oraz wolontariuszy pomagających w walce z epidemią, polecamy Miłosiernemu Bogu w codziennej modlitwie.

Ks. Dariusz Knapik, proboszcz

 

 



LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ