loading...
Zamknij wpis

Odpust ku czci św. Jakuba Apostoła Większego i Jarmark Jakubowy!

     Wielkimi krokami zbliżamy się do uroczystości odpustowych, związanych z patronem naszej katedry św. Jakubem Apostołem Większym!

     Św. Jakub był synem rybaka Zebedeusza i Salome z Betsaidy. Był starszym bratem Jana Ewangelisty. Wraz z Janem oraz Piotrem stali się najbliższymi współpracownikami Jezusa. To na oczach św. Jakuba, dokonały się największe cuda Jezusa: wskrzeszenie córki Jaira, przemienienie Jezusa na Górze Tabor, agonia Chrystusa w Getsemanii. Apostoł Jakub jako pierwszy z tego grona, oddał swoje życie za wiarę w Jezusa ponosząc męczeńską śmierć. Według tradycji, jego szczątki (relikwie) spoczywają w miejscowości Santiago de Compostella w Hiszpanii, które od wieków jest celem licznych pielgrzymek, szczególnie pieszych. Św. Jakub jest patronem Hiszpanii i Portugalii, a także pielgrzymów. Jego imię nosi nasza szczecińska katedra. Wspominany jest w liturgii Kościoła katolickiego 25 lipca każdego roku. 

 

     Już dziś serdecznie zapraszamy do duchowych wydarzeń związanych z odpustem ku czci naszego Patrona, a także do wspólnej modliwy i nawiedzania naszej świątyni. Przygotowanie do odpustu rozpoczniemy wspólnymi rekolekcjami parafialnymi, które rozpoczną się 21 lipca i potrwają do 24 lipca. W tych dniach podczas Eucharystii sprawowanych o godz. 12.oo i 18.oo będziemy mogli wysłuchać nauki rekolekcyjnej i modlić się za wstawinnictwem naszego Patrona. Zwieńczeniem tych wydarzeń będzie Suma odpustowa wraz z nieszporami jakubowymi sprawowana 25 lipca o godz. 18.oo. 

     Dodatkowymi akcentami tych duchowych przygotowań i radości będzie XIII Jarmark Jakubowy. Jarmark organizowany jest przez parafię rzymskokatolicką pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. W tych dniach, przy katedrze ustawionych bedzie mnóstwo stanowisk z rękodziełem, żywnością, artykułami przemysłowymi, strefą dla dzieci i innymi. Jarmarkowi towarzyszyć będzie zwiedzenie katedry z przewodnikiem, koncerty, występy zespołów ludowych, atrakcje dla dzieci i wiele innych niespodzianek. Szczegółowy plan tych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej jarmarku pod adresem: www.jarmarkjakubowy.pl, ulotkach (zamieszczonych w tym artykule na górze strony jako grafika), banerach i plakatach. 

 

Już dziś, bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy! 

 

 

 

 LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ