Ogłoszenia duszpasterskie na II Niedzielę Adwentu [4 grudnia br.]
W tym tygodniu patronują nam:
- Dziś, 4 grudnia – św. Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka (w liturgii obchód niedzieli jest zawsze wyższy rangą od wspomnienia).
- We wtorek, 6 grudnia – św. Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troskliwością o ich sprawy materialne (wspomnienie dowolne).
- W środę, 7 grudnia – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki doktor Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).
- W piątek, 9 grudnia – św. Jan Diego (1474-1548), Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) gdzie objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe (wspomnienie dowolne).
- Celebrując liturgię drugiej niedzieli Adwentu słuchaliśmy św. Jan Chrzciciela, który z głębi Pustyni Judzkiej woła do nas «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Prośmy przychodzącego Pana aby duchowo-religijny charakter Adwentu przezwyciężał w nas głośne i nachalne reklamy oraz przedświąteczną marketową gorączkę.
Katedralne rekolekcje adwentowe „Na Progu Bożego Narodzenia” rozpoczną się w czwartą adwentową niedzielę, 18 grudnia.
- Laudesami (poranna modlitwa Ludu Bożego), wielbimy Pana Boga w dni powszednie Adwentu o godz. 6.00. Zapraszamy, są przygotowane teksty. Roraty, Mszę Świętą ku czci Najświętszej Maryi Panny, celebrujemy zaraz po Laudesach o godz. 6.30. Zapraszamy do naszej katedry wszystkich: dzieci, młodzież oraz dorosłych. Do kościoła możemy przychodzić z własnymi lampionami, które są symbolem adwentowego czuwania. Po Eucharystii roratniej czekają na nas drożdżówki, które w dużej mierze są darem pana Andrzeja Wojciechowskiego, właściciela piekarni znajdującej się w Szczecinie na ul. Krzywoustego 80. Roraty dla dzieci w każdy piątek adwentu o godz. 18.oo.
- W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu Msze Święte celebrujemy o godz. 6.30, 12.00 i 18.00. Wieczorna intencja Mszy Świętej związana jest również z cyklicznym nabożeństwem w drugi czwartek miesiąca do św. Judy Tadeusza.
Po Eucharystii zostanie wykonany Akatyst – hymn liturgiczny ku czci Matki Najświętszej.
- Szczeciński Chór Katedralny zaprasza uzdolnione dzieci, młodzież oraz studentów, dziewczęta i chłopców. Próby chóru oraz przyjmowanie kandydatów prowadzi chórmistrz - pan Grzegorz Handke. Miejsce spotkań: stara kanonia (wejście między kanoniami z tyłu katedry). Dni: wtorki i czwartki. Godziny: od 17.30 do 19.30.
- Poświęcone opłatki wigilijne można nabyć pod chórem i w zakrystii.
- Sianko na stół wigilijny rozprowadzają przy wyjściu z katedry ministranci. Pozyskane fundusze są przeznaczone na ministrancki obóz narciarski organizowany przez ks. Grzegorza.
- Harcerze dziś i za tydzień rozprowadzać będą przy wyjściu z katedry wykonane własnoręcznie stroiki świąteczne. Pozyskane tą drogą środki przeznaczają na obóz harcerski.
- Dziękujemy za zrozumienie, zaufanie, ofiary duchowe i materialne – BÓG ZAPŁAĆ.
Obchodząc dziś dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, możemy po Mszy Świętej złożyć ofiary do puszki na ten cel.
Torby charytatywne znajdziemy pod chórem. Tą drogą możemy ofiarować ubogim produkty żywnościowe oraz środki higieny.
Wigilia Ubogich odbędzie się w naszej katedralnej parafii 24 grudnia br. o godz. 11.00. Przewidujemy obecność ok. siedmiuset osób. Możemy włączyć się w to dzieło osobiście bądź poprzez ofiarowaną żywność czy też środki finansowe, potrzebne do obsługi tego wydarzenia.
- Gości i Parafian oraz Jubilatów i Solenizantów nowego tygodnia zapewniamy o stałej pamięci modlitewnej oraz życzymy adwentowego otwarcia serc na przychodzącego Pana, by troski doczesne nie przeszkadzały nam w dążeniu na spotkanie z Jezusem, a nadprzyrodzona mądrość kształtowała nasze czyny i doprowadziła nas do zjednoczenia z Nim.
Ks. Dariusz Knapik – proboszcz
oraz katedralny zespół duszpastersko-administracyjny