loading...
Zamknij wpis

Ogłoszenia duszpasterskie na II Niedzielę po Bożym Narodzeniu

 1. Obchodząc drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim modlimy się by Bóg „napełnił cały świat swoją chwałą i ukazał się wszystkim narodom”. W tej misji bierze udział ks. Eliasz Wojciechowski, który dziś w naszej katedrze o godz. 12.00 będzie celebrował Mszę Świętą prymicyjną. Ks. Eliasz należy do pierwszej katedralnej wspólnoty Neokatechumenalnej. Święcenia Prezbiteratu przyjął 8 grudnia br. w Tallinie, stolicy Estonii, która posiada ponad 1 mln. 350 tys. obywatel, gdzie 75% społeczeństwa deklaruje ateizm. Pozostali, to Prawosławni i Protestanci. Kościół Katolicki liczy jedynie 2 tyś. ochrzczonych. Znajduje się tam katolickie seminarium duchowne Redemptoris Mater (jedno z ponad 100 na całym świecie), w którym obecnie formuje się 7 kleryków pochodzących z różnych stron świata. Tam też na misjach Ad Gentes żyje kilka rodzin Drogi Neokatechumenalnej (również z różnych stron świata). Pan Bóg do dzieła głoszenia Dobrej Nowiny Estończykom posyła ks. Eliasza ze Szczecina.  
   
 2. W czwartek, 6 stycznia, obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa wody, kredy i kadzidła będą sprawowane w tym dniu według porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę są przeznaczone na cele misyjne.
   
 3. Po Trzech Królach zazwyczaj rozpoczynaliśmy Kolędę. Z racji nadal trwającej pandemii, wzorem roku ubiegłego, przyjmujemy nadzwyczajną formę dla tego duszpasterskiego wydarzenia. Szczegóły podamy w Uroczystość Objawienia Pańskiego oraz w przyszłą niedzielę.
   
 4. OGŁOSZENIA KURII BISKUPIEJ: 1*W Uroczystość Objawienia Pańskiego będziemy otaczać szczególną modlitwą obcokrajowców, którzy studiują, pracują i mieszkają lub czasowo przebywają w naszym regionie. W tym dniu zapraszamy ich wszystkich do Bazyliki Archikatedralnej na uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Wejmana, o godz. 12.00. 2* W Uroczystość Objawienia Pańskiego odbędzie się również szczeciński „Orszak Trzech Króli” (uliczne Jasełka), który pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi wyruszy o godz. 12.00 z Placu Armii Krajowej i będzie zmierzać do Placu Pawła Adamowicza, gdzie na scenie będzie przedstawiony Hołd Trzech Króli oddany Chrystusowi. Zapraszamy wszystkich a szczególnie rodziców z dziećmi.
   
 5. Pierwszy czwartek miesiąca w tym roku zbiega się z Objawieniem Pańskim. Podczas każdej celebracji Eucharystii i wieczornej adoracji modlić się będziemy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.   
   
 6. Pierwszy piątek stycznia zaprasza nas do oddania czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
   
 7. W sobotę rano odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną (ks. Maciej uczyni to w lutym) a wieczorem o 17.30 modlić się będziemy na różańcu przed Najświętszym Sakramentem ze Wspólnotą Żywego Różańca. Zmiana tajemnic różańcowych nastąpi po Mszy Świętej wieczornej.
   
 8. W najbliższą niedzielę, 9 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. W tym dniu będziemy mogli zajrzeć do odnowionej zakrystii. Remont i wyposażenie tego miejsca, które jest jednym z najważniejszych pomieszczeń katedry, stanowi bardzo ważną część regotyzacji siany północnej naszej katedry. Zakres prac wynikający z umowy finansowania obejmował parter i dwa piętra. W trakcie remontu okazało się, że musieliśmy dodatkowo wymienić pięć potężnych stropów (każdy po ok. 204 m2) i podjąć wiele innych kosztownych działań, do których zmusiły nas tzw. niespodzianki, zazwyczaj związane z takimi inwestycjami. Przy zmieniających się cenach materiałów i robocizny radykalnie zmienił się więc koszt całej inwestycji. Tym bardziej dziękujemy Panu Bogu, że mamy już tak wiele za sobą. Zakrystia ma m.in. nowe meble w całości wykonane z drewna dębowego, chociaż projekt regotyzacji tego nie obejmował. W fundację więc zakrystyjnego wyposażenia może włączyć się każdy. Z góry dziękujemy za każdą życzliwość i zrozumienie w tym temacie – Bóg zapłać. Przy odnowionej zakrystii znajduje się jedna z dziewięciu toalet, które projektanci umiejscowili w ścianie północnej (trzy na parterze i sześć na kolejnych trzech piętrach przy każdej z sal). Do nowej zakrystii prowadzi odnowione ceramiczne wejście. Ceramika podłogowa na parterze (również nowa) nawiązuje wzorem do posadzki, która znajduje się w całej katedrze.
   
 9. Dziękujemy za wszelkie dobro ofiarowane naszej katedralnej wspólnocie i życzymy, by Chrystus przez wiarę nieustannie rodził się w Waszych sercach wypełniając codzienność życia sensem i celem płynącymi z Ewangelii. Szczęśliwego Nowego Roku 2022.

 

Ks. Dariusz Knapik – proboszcz
oraz katedralny zespół duszpastersko-administracyjny

 

 

 LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ