Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Chrztu Pańskiego [9 stycznia 2022r.]
Dziś w liturgii celebrujemy święto Chrztu Pańskiego. Jezus staje w gronie grzeszników, aby przyjąć chrzest nawrócenia od Jana. Od tej chwili rozpoczyna publiczną działalność, głoszenie królestwa Bożego i wzywa, by ludzie nawracali się do Boga, który jest Miłością.
Chrzest Janowy był zapowiedzią prawdziwego chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy złączeni z Chrystusem i włączeni do wspólnoty Jego Kościoła. Niech dzisiejszy dzień będzie okazją do wdzięczności Panu Bogu, za naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego.
Kończąc liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego trwamy w atmosferze Bożego Narodzenia poprzez wystrój kościoła i śpiew kolęd do 2 lutego, święta Ofiarowania Pańskiego.
- Zapraszamy dziś na Jasełka, które dzieci ze wspólnot Neokatechumenalnych wystawią o godz. 11.20, zaraz po Mszy Świętej sprawowanej o 10.30.
- Z racji trwającej pandemii przyjmujemy również i w tym roku nadzwyczajną formę kolędy, którą w tradycyjnym wymiarze odkładamy na inny dogodny i bezpieczny czas, po indywidualnym zaproszeniu oraz uzgodnieniu terminu spotkania duszpasterskiego. Na razie zapraszamy od jutra na Msze Święte wieczorne o godz. 18.00 w intencji osób mieszkających na terenie naszej parafii.
10 stycznia /poniedziałek/ - ul. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Henryka Pobożnego, Zygmunta Starego, Jarowita, Plac Rodła, Szczerbcowa, Wawelska, Kuśnierska i Koński Kierat.
11 stycznia /wtorek/ - ul. Małopolska, Pl. Żołnierza Polskiego, Staromłyńska, Św. Piotra i Pawła, Wyzwolenia, Grodzka, Al. Niepodległości.
12 stycznia /środa/ - ul. Podzamcze, Mściwoja, Korsarzy, Kurkowa, Rycerska, Panieńska, Dworcowa, Staromiejska, Podgórna, Pl. Orła Białego, Farna, Tkacka.
13 stycznia /czwartek/ - ul. Łaziebna, Mariacka i Plac Mariacki, Sołtysia, Kard. Wyszyńskiego, Gdańska, Górnośląska, Rybnicka. Program – w biuletynie, na plakatach i stronach internetowych.
- W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy a w czwartek (drugi w miesiącu) nabożeństwo do św. Judy Tadeusza Apostoła. Wieczorne Msze Święte w tych dniach sprawujemy w intencji próśb i podziękowań, które możemy składać do skarbony pod chórem.
- Po Mszy Świętej możemy zajrzeć do odnowionej zakrystii. Remont i wyposażenie jednego z najważniejszych pomieszczeń każdego kościoła, stanowi bardzo ważną część regotyzacji siany północnej naszej katedry. Zakres prac wynikający z umowy finansowania obejmował parter i dwa piętra. W trakcie remontu okazało się, że musieliśmy dodatkowo wymienić pięć potężnych stropów (każdy po ok. 204 m2) i podjąć wiele innych kosztownych działań, do których zmusiły nas tzw. niespodzianki remontowe, zazwyczaj związane z takimi inwestycjami. Przy zmieniających się cenach materiałów i robocizny radykalnie zmienił się więc koszt całej inwestycji. Tym bardziej dziękujemy Panu Bogu, że mamy już tak wiele za sobą. W zakrystii zobaczymy m.in. nowe meble. Kosztorys regotyzacji tego wydatku nie przewidywał. Tak więc koszt zaprojektowania i wykonania mebli, w całości z drewna dębowego, stoi po stronie katedralnej. Informacje dla pragnących włączyć się w to dzieło znajdziemy na stole liturgicznym zakrystii. Drzwi, które tymczasowo są założone, będą wymienione na drzwi drewniane dopasowane do wnętrza gotyckiego i posiadające specjalne atesty przeciwpożarowe. Z góry dziękujemy za życzliwość, zrozumienie w tym temacie oraz każdy „wdowi grosz” – Bóg zapłać. Przy odnowionej zakrystii znajduje się jedna z dziewięciu toalet, które projektanci umiejscowili w ścianie północnej (trzy na parterze i sześć na kolejnych trzech piętrach, po dwie przy każdej z sal). Do nowej zakrystii prowadzi odnowione ceramiczne wejście. Ceramika podłogowa na parterze (również nowa) nawiązuje wzorem do posadzki, która znajduje się na całej przestrzeni naszej pięknej katedry.
Przy tej okazji dziękujemy Marszałowi Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydentowi Miasta Szczecina za ogromy wkład w to dzieło ze środków przewidzianych prawem na zabytki. Dziękujemy również Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkim Dobrodzie-jom – prywatnym i instytucjonalnym. Katedra to wizytówka każdego biskupiego miasta i regionu, a w naszym przypadku, ze względu na położenie geograficzne, również Polskiego Państwa.
- Gości i parafian oraz jubilatów i solenizantów nowego tygodnia, chorych oraz wszystkich zaangażowanych w walce z epidemią, polecamy Panu Bogu w codziennej modlitwie.
Ks. Dariusz Knapik – proboszcz
oraz katedralny zespół duszpastersko-administracyjny