loading...
Zamknij wpis

Ogłoszenia duszpasterskie na VIII Niedzielę Zwykłą [27 lutego br.]

W tym tygodniu patronują nam:

 • piątek, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.

Wojna w Ukrainie jest tragicznym faktem, który dziś wpisuje się również w 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Z darem modlitwy możemy w tym czasie podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy cierpią z powodu choroby alkoholowej, ale w czasie wojny – o ustanie tej tragedii i ulgę w cierpieniu dla Narodu Ukraińskiego oraz mobilizację Wolnego Świata, by pod rządami Boga, jak modliliśmy się w dzisiejszej kolekcie mszalnej, jego dzieje toczyły się w pokoju, a Kościół Chrystusowy mógł bez przeszkód służyć Bogu i ludziom. 

 1. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Jak widzimy na własne oczy – ta walka nadal trwa!!!
   
 2. Katechezy dla młodzieży, dorosłych i seniorów, głoszone są w katedrze przez katedralnych katechistów Drogi Neokatechumenalnej wraz z księdzem proboszczem, we wtorki i czwartki, o godz. 19.00. Na każdym etapie katechez można się w nie włączyć.
   
 3. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca Wielki Post, czas wyciszenia i głębszej refleksji nad sensem życia, jego ostatecznym celem oraz codziennością, w kontekście męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.    

  Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7.00, 12.00, 18.00 i 21.00.    

  W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły
  (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych, czas Wielkiego Postu jest okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach. 

   
 4. NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU:    
  1*Adoracja Najświętszego Sakramentu
  w intencji o zakończenie wojny w Ukrainie oraz w intencji duchowego wsparcia dla Narodu Ukraińskiego - codziennie od godz. 17.00 do godz. 18.00, poczynając już od jutra. (dla przypomnienia: niedzielna adoracji w całkowitej ciszy Jezusa Eucharystycznego - od godz. 20.00 do 21.00)    

  2*Koronka do Miłosierdzia Bożego lub inne modlitwy - codziennie o godz. 17.30.    

  3*Draga Krzyżowa - w piątki Wielkiego Postu (poczynając od najbliższego) o 11.30 i 18.45.     

  4*Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym - od przyszłej niedzieli o godz. 17.15. 

   
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. O godz. 17.30 będziemy celebrować tradycyjne nabożeństwa tych dni podczas trwającej już od 17.00 adoracji w ciszy: czwartek - modlitwa o uświęcenie kapłanów i o nowe powołania (17.30); piątek - nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa (17.30); sobota - nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej - różaniec i medytacja maryjna (17.30). 
   
 6. W ramach dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, także przez niektórych ludzi Kościoła, pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Wejmana modlić się będziemy w naszej katedrze w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca br. o godz. 18.00.
   
 7. Sakrament Pojednania sprawujemy podczas wszystkich Mszy Świętych i nabożeństw.     
  Chorych z posługą sakramentalną odwiedzamy w sobotę po indywidualnym umówieniu.

   
 8. Dziękujemy za życzliwość, zrozumienie, modlitwę oraz każdy dar serca na cele parafialne, a dziś po Mszach Świętych i w Środę Popielcową, za ofiary składane do puszek na Ukrainę. W gablocie parafialnej oraz na stronach internetowych znajdziemy ogłoszenia Caritas naszej Archidiecezji dotyczące Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom na czas wojny w Ukrainie.

 

Jubilatów i solenizantów nowego tygodnia, parafian i gości, a zwłaszcza uchodźców z Ukrainy, rannych i chorych, zatroskanych o zdrowie fizyczne, emocjonalne i duchowo-moralne oraz walczących w Ukrainie z reżimem putinowskim a także zatroskanych o bezpieczeństwo - Straż Graniczną, Żołnierzy Wojska i Obrony Terytorialnej, Straż Pożarną, Policję i wszelkie służby Ukrainy oraz Polski, polecamy Panu Bogu w codziennej modlitwie. 

Ks. Dariusz Knapik – proboszcz
oraz katedralny zespół duszpastersko-administracyjny

 

 LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ