loading...
Zamknij wpis

Remont nowej/starej zakrystii :)

     Po długich miesiącach remontu, jest nam niezmiernie miło zaprezentować efekty prac nowej/starej zakrystii. Nowej, bo wyremontowanej i wyposażonej, a starej ponieważ znajdującej się w dawnym miejscu (naprzeciw kaplicy Najświętszego Sakramentu). Po niedzielnych Mszach Świętych (9 stycznia 2022r.) można wejść i zobaczyć jak wygląda to pomieszczenie. 

     Remont i wyposażenie jednego z najważniejszych pomieszczeń każdego kościoła, stanowi bardzo ważną część regotyzacji siany północnej naszej katedry. Zakres prac wynikający z umowy finansowania obejmował parter i dwa piętra. W trakcie remontu okazało się, że musieliśmy dodatkowo wymienić pięć potężnych stropów (każdy po ok. 204 m2) i podjąć wiele innych kosztownych działań, do których zmusiły nas tzw. niespodzianki remontowe, zazwyczaj związane z takimi inwestycjami. Przy zmieniających się cenach materiałów i robocizny radykalnie zmienił się więc koszt całej inwestycji. Tym bardziej dziękujemy Panu Bogu, że mamy już tak wiele za sobą. W zakrystii zobaczymy m.in. nowe meble. Kosztorys regotyzacji tego wydatku nie przewidywał. Tak więc koszt zaprojektowania i wykonania mebli, w całości z drewna dębowego, stoi po stronie katedralnej. Informacje dla pragnących włączyć się w to dzieło znajdziemy na stole liturgicznym zakrystii. Drzwi, które tymczasowo są założone, będą wymienione na drzwi drewniane dopasowane do wnętrza gotyckiego i posiadające specjalne atesty przeciwpożarowe. Z góry dziękujemy za życzliwość,  zrozumienie w tym temacie oraz każdy „wdowi grosz” – Bóg zapłać. Przy odnowionej zakrystii znajduje się jedna z dziewięciu toalet, które projektanci umiejscowili w ścianie północnej (trzy na parterze i sześć na kolejnych trzech piętrach, po dwie przy każdej z sal). Do nowej zakrystii prowadzi odnowione ceramiczne wejście. Ceramika podłogowa na parterze (również nowa) nawiązuje wzorem do posadzki, która znajduje się na całej przestrzeni naszej pięknej katedry.    
     Przy tej okazji dziękujemy Marszałowi Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydentowi Miasta Szczecina za ogromy wkład w to dzieło ze środków przewidzianych prawem na zabytki. Dziękujemy również Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkim Dobrodzie-jom – prywatnym i instytucjonalnym. Katedra to wizytówka każdego biskupiego miasta i regionu, a w naszym przypadku, ze względu na położenie geograficzne, również Polskiego Państwa.

     Powyżej prezentujemy kilka zdjęć efketów (prawie) końcowych.

 

 

 LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ