loading...
Zamknij wpis

Wigilia Paschalna [FOTOGALERIA cz. 1]

     To jest wyjątkowa i niesamowita Noc Paschalna, która zostaje rozjaśniona mocą Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. To z jej perspektywy oceniamy w sposób sakramentalny to niepowtarzalne wydarzenie jakim było przejście (pascha) Jezusa ze śmierci do życia. Liturgia tej nocy składa się z następujących elementów:

- Liturgii światła - poświęcenie ognia i zapalenie wielkiej świecy (paschału), który symbolizuje Jezusa Zmartwychwstałego, następnie z rozpaloną świecą wchodzi się do ciemnej świątyni rozpraszając światłem paschału jej mroki. Po uroczystym wejściu śpiewa się radosną pieśń (orędzie paschalne-Exultet), która wychwala to, co się stało podczas tej Wielkiej Nocy.

- Liturgia Słowa - Liturgia ta proponuje dziewięć czytań, które opowiadają o wielkich dziełach Boga od stworzenia świata, aż po zwycięstwo Jezusa i Jego Zmartwychwstanie.

- Liturgia Chrzcielna - Podczas niej zostaje poświecona woda chrzcielna, a później jeśli są kandydaci do chrztu - udziela się tego sakramentu. Jest to także okazja do onowienia przez wiernych przyrzeczeń zawartych podczas Chrztu Świętego. W naszej parafii udzielono tej nocy sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (Chrztu, Bierzmowania i Komunii Świętej) trzem mężczyznom, przygotowanym odpowiednio porzez Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny prowadzony przez Siostry Jadwiżanki. 

- Liturgia Eucharystyczna - Wyżej wspomniane części Wigilii Paschalnej były wprowadzeniem do radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem podczas uczty eucharystycznej. 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości. 

 

fot. alumn Wojciech Kłosowski 

 

 LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ