loading...
Zamknij wpis

Ogłoszenia duszpasterskie XXXIII Niedziela Zwykła (15 XI 2020r.)

LITURGIA TYGODNIA:

PONIEDZIAŁEK, 16 LISTOPADA - obchodzimy wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. Od XVI wieku czczono w Ostrej Bramie w Wilnie wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Gdy obraz uległ zniszczeniu, zastąpiono go nowym, który zasłynął łaskami i został ukoronowany w roku 1927. Kopia obrazu odbiera cześć w prokatedrze w Białymstoku.

WTOREK, 17 LISTOPADA - obchodzimy wspomnienie obowiązkowe św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy. Elżbieta urodziła się w roku 1207. Jej ojcem był Andrzej II, król Węgier. W młodym wieku Elżbieta została wydana za mąż za Ludwika, landgrafa Turyngii i z tego małżeństwa miała troje dzieci. Prowadziła bardzo głębokie życie duchowe; po śmierci męża żyła w dobrowolnym ubóstwie i oddawała się pielęgnowaniu ubogich. Zmarła w Marburgu 17 listopada 1231 roku.

ŚRODA, 18 LISTOPADA - obchodzimy wspomnienie obowiązkowe bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy. Karolina urodziła się w roku 1898 w ubogiej rodzinie wiejskiej w miejscowości Wał-Ruda w diecezji tarnowskiej. Od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej. Na początku pierwszej wojny światowej, dnia 18 listopada 1914 roku, z ręki żołnierza armii rosyjskiej poniosła śmierć męczeńską, broniąc cnoty czystości. Jan Paweł II beatyfikował ją w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku.

PIĄTEK, 20 LISTOPADA – obchodzimy wspomnienie obowiązkowe św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera. Rafał, w świecie Józef Kalinowski, urodził się w Wilnie w roku 1835. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie i został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania w roku 1863 przyłączył się do walczących i był jednym z jego przywódców. Pochwycony przez Rosjan, został zesłany na 10 lat przymusowych robót na Syberię. Po odzyskaniu wolności był wychowawcą bł. Augusta Czartoryskiego. W roku 1877 wstąpił do zakonu karmelitów bosych i został wyświęcony na kapłana w roku 1882. Odnowił życie swojego zakonu w Polsce. Zmarł w Wadowicach dnia 15 listopada 1907 roku. W roku 1983 papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a w 1991 r. - w poczet świętych.

SOBOTA, 21 LISTOPADA - obchodzimy wspomnienie obowiązkowe Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Dzisiejszy dzień jest pamiątką poświęcenia "nowego kościoła Najświętszej Maryi Panny", zbudowanego obok świątyni jerozolimskiej w roku 543. Kościół wspomina dzisiaj przede wszystkim ofiarę, która dokonała się w duszy Maryi w zaraniu Jej świadomego życia pod natchnieniem Ducha Świętego.

 

 1. Za zmarłych modlimy się przez cały listopad o godz. 17.30. Plan modlitwy wypominkowej  znajdziemy na odwrocie kart wypominkowych (są wyłożone na kredensie pod chórem), na plakatach oraz stronie internetowej, poprzez którą możemy również składać prośbę o modlitwę za zmarłych. Zmarłych z ostatniego roku polecamy Miłosierdziu Bożemu przed każdą niedzielną Mszą Świętą.
   
 2. Trwamy w nowennie przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą obchodzimy w przyszłą niedzielę, ostatnią w Roku Liturgicznym. Modlitwami nowennowymi modlić się będziemy w tym tygodniu na zakończenie modlitwy wypominkowej.
   
 3. Zapraszamy na Katechezy Neokatechumenalne we wtorki i czwartki o godz. 19.00. Możemy nadal włączyć się w te katechezy.
   
 4. Przez przyczynę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jak zawsze, modlimy się w środę. Nasze podziękowania i prośby możemy składać do skarbony pod chórem. Wieczorna Msza Święta w tym dniu jest sprawowana w tych intencjach.
   
 5. Zapisy na kurs przedmałżeński prowadzony przez Fundację Donum Vitae współpracującą z Wydziałem Duszpasterskim naszej Kurii znajdziemy pod adresem: www.poradnia.donumvitae.pl.
   
 6. BÓG ZAPŁAĆ za wszelkie ofiary duchowe i materialne. Dziś ofiarami do puszek będziemy mogli wesprzeć dzieła charytatywne prowadzone przez Caritas Archidiecezji.
   
 7. Gości i parafian oraz jubilatów i solenizantów nowego tygodnia, chorych, personel medyczny, służby samorządowe i państwowe oraz wolontariuszy pomagających w walce z epidemią, polecamy Miłosiernemu Bogu w codziennej modlitwie.

 

Ks. Dariusz Knapik, proboszczLIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ