loading...
Zamknij wpis

Triduum Paschalne 2023 - Liturgia Wigilii Paschalnej [FOTORELACJA]

     Liturgią Wigilii Paschalnej celebrowaliśmy najważniejsze wydarzenie w historii świata, którym jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - Jego przejście ze śmierci do życia. Liturgia tej Wielkiej Nocy jest pełna znaków: światło, woda, słowo i uczta. Z takich też części składa się ta liturgia:

- Liturgia światła  - poświęcenie ognia i nowej świecy (Paschału) symbolizującego Zmartwychwstałego Jezusa oraz odśpiewanie radosnego Orędzia Paschalnego,

- Liturgia Słowa - osiem czytań, zaczerpniętych zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu, opowiadające o najważniejszych wydarzeniach biblijnych. Liturgia ta zakończona jest odczytaniem Dobrej Nowiny (Ewangelii) o Zmartwychwstaniu Jezusa. 

- Liturgia chrzcielna - pobłogosławionie wody chrzcielnej oraz udzielenie tego sakramentu chętnym osobom. W naszej wspólnocie w tym roku przyjeło sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (Chrzest, Bierzmowanie i Eucharystię) siedem dorosłych osób, które przygotowywały się do tego wydarzenia w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym. Podczas tej liturgii nastąpiło także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych wszystkich zgromadzonych w świątyni wiernych. 

- Liturgia eucharystyczna - To szczyt całego Triduum Paschalnego. Posililiśmy się Ciałem i Krwią naszego Zbawiciela, by nie ustać w drodze ku życiu wiecznemu i rozradować się darem Jego Zmartwychwstania. 

Wigilia Paschalna odprawiana późną nocą tj. w sobotę wieczorem, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania, dlatego w uroczystej procesji radośnie ogłosiliśmy, że Jezus pokonał śmierć i grzech - zmartwychwstając. 

Liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył w tym roku Jego Ekscelencja Henryk Wejman - biskup pomocniczy szcecińsko-kamieński. 

 

fot.: al. W. Kłosowski 

 

 

 LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ