loading...
Zamknij wpis

XXXII Niedziela Zwykła (8 listopada 2020r.)

LITURGIA TYGODNIA:

PONIEDZIAŁEK, 9 LISTOPADA - święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.

Od XII wieku w tym dniu obchodzi się rocznicę poświęcenia bazyliki, którą cesarz Konstantyn Wielki wzniósł na Lateranie. Święto obchodzono początkowo tylko w Rzymie. Ponieważ bazylika na Lateranie jest "matką i głową wszystkich kościołów Miasta i Świata", święto rozszerzono na cały obrządek rzymski, jako znak miłości i jedności ze Stolicą Piotrową, która "przewodniczy związkowi miłości" (św. Ignacy Antiocheński, List do Rzymian).

WTOREK, 10 LISTOPADA - wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

Leon urodził się około roku 400. W roku 440 został wybrany papieżem. Wytrwale zwalczał błędy w wierze i bronił jedności Kościoła. Bronił Rzymu przed najazdami barbarzyńców. Wdzięczna potomność nadała mu przydomek Wielki. Zmarł 10 listopada 461 roku.

ŚRODA, 11 LISTOPADA - wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa.

Marcin urodził się w Pannonii (dzisiejsze Węgry) około roku 316 z rodziców pogańskich. Mając 15 lat wstąpił do służby wojskowej, którą odbywał w Galii. Przyjąwszy chrzest, porzucił służbę wojskową i założył klasztor w Liguge. Prowadził w nim życie monastyczne pod kierunkiem św. Hilarego. Z czasem został kapłanem i biskupem Tours. Był dobrym pasterzem swojego ludu, założył inne klasztory, pouczał duchowieństwo, gorliwie głosił Ewangelię. Zmarł w roku 397.

CZWARTEK, 12 LISTOPADA - wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika.

Jozafat Kuncewicz urodził się we Włodzimierzu Wołyńskim około roku 1580 z rodziców prawosławnych. Przyjął wiarę katolicką i wstąpił do zakonu bazylianów. Z czasem został kapłanem i arcybiskupem połockim. Rozwinął gorliwą pracę misyjną. Poniósł męczeństwo w Witebsku 12 listopada 1623 roku.

PIĄTEK, 13 LISTOPADA - wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski.

Benedykt i Jan byli benedyktynami eremitami, którzy na zaproszenie Bolesława Chrobrego przybyli do Polski z Włoch i osiedlili się w Międzyrzeczu, niedaleko ujścia Obry do Warty; tutaj przygotowywali się do pracy misyjnej. Wkrótce dołączyli do nich Polacy - nowicjusze Mateusz i Izaak oraz kucharz Krystyn. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zakonnicy zostali napadnięci przez zbójców i wymordowani. Gdy do Polski dotarł św. Bruno z Kwerfurtu, zastał kult Męczenników szeroko rozwinięty. Opisał ich dzieje w piśmie pt. Życie Pięciu Braci. Są to pierwsi męczennicy polscy wyniesieni na ołtarze.

 

KOMUNIKATY KURII BISKUPIEJ:

Zapraszamy do udziału w modlitwie za Ojczyznę w 102. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wojewódzkie obchody tego wydarzenia odbędą się w Pyrzycach, w parafii pw. św. Ottona, gdzie o godz. 11.30 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Również w tym dniu, Mszę Świętą w intencji Ojczyzny będzie celebrował Ksiądz Biskup Henryk Wejman, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie o godz. 18.00.

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE:

 1. Włączając się w inicjatywę modlitewną „Różaniec do granic Nieba” zapraszamy do katedry dziś, na godz. 11.30. Od jutra, w tygodniu Święta Odzyskania Niepodległości, zapraszamy na różaniec w intencji naszej Ojczyzny o godz. 11.30.
   
 2. Za zmarłych modlimy się przez cały listopad o godz. 17.30. Plan modlitwy wypominkowej  znajdziemy na odwrocie kart wypominkowych, które wyłożone są na kredensie pod chórem. Również na plakatach oraz stronie internetowej znajdziemy plam katedralnej modlitwy za zmarłych. Wypominki możemy również składać przez stronę internetową katedry.
   
 3. Na Katechezy Neokatechumenalne zapraszamy do katedry we wtorki i czwartki o godz. 19.00. W te katechezy możemy się włączyć na każdym etapie ich trwania.  
   
 4. Przez przyczynę Matki Bożej Nieustającej Pomocy modlimy się w każdą środę, natomiast za wstawiennictwem św. Judy Tadeusza modlimy się w każdy II czwartek miesiąca który przypada za kilka dni. Wieczorne Msze Święte w te dni są sprawowane w intencji naszych próśb i podziękowań, które możemy składać do skarbony pod chórem.
   
 5. Biuro parafialne czynne będzie w czwartek i piątek od 11.00 do 12.00 i od 16.00 do 17.30. Sekretariat katedralny czynnym jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. W pilnych sprawach prosimy o kontakt przez sekretariat albo po Mszach Świętych w katedrze.
   
 6. Zapisy na kurs przedmałżeński prowadzony przez Fundację Donum Vitae współpracującą z Wydziałem Duszpasterskim naszej Kurii znajdziemy pod adresem: www.poradnia.donumvitae.pl.
   
 7. BÓG ZAPŁAĆ za wszelkie ofiary duchowe i materialne. Za tydzień ofiarami do puszek będziemy mogli wesprzeć dzieła charytatywne prowadzone przez Caritas Archidiecezji, która w tym roku obchodzi 30. rocznicę powstania. Z tej okazji ks. Arcybiskup Andrzej będzie celebrował w naszej katedrze Mszę Świętą dziękczynną w sobotę 14 listopada o godz. 12.00.
   
 8. Gości i parafian oraz jubilatów i solenizantów nowego tygodnia, chorych, personel medyczny, służby samorządowe i państwowe oraz wolontariuszy pomagających w walce z epidemią, polecamy Miłosiernemu Bogu w codziennej modlitwie.

Ks. Dariusz Knapik, proboszcz

 

 LIVE

Najbliższa msza św. --- Następna: ---


Powiększ ...

GALERIE

POLECAMY

NAWIGUJ